• 12.08.24, 13:33

Eesti mesinike algatus aitab kõigil Euroopa riikidel oma turgu võltsmee eest kaitsta

Eesti Kutseliste Mesinike Ühing (EKMÜ) on viimased aastad intensiivselt tegelenud Eesti meeturu korrastamisega. Nüüd on ka Läti ja Leedu mesinikud Eesti mesinike algatusega kaasa tulnud ja tänu sellele eemaldati ka neis maades Lidli kaubaketist müügilt võltsmesi.
Eesti mesinike algatus aitab kõigil Euroopa riikidel oma turgu võltsmee eest kaitsta.
  • Eesti mesinike algatus aitab kõigil Euroopa riikidel oma turgu võltsmee eest kaitsta. Foto: Pixabay
Vihje Lidlis müügil oleva ja Eestis ärakorjatud mee „Mazurskie miody“ kohta saatis Läti ja Leedu kolleegidele EKMÜ. Lätis edastas sealne mesindusorganisatsioon Lidlisse EKMÜ saadetud testi tulemused ja Lidl korjas seepeale toote müügilt. Leedu mesinike liit pöördus kohaliku toidu- ja veterinaariameti poole palvega teha erakorraline kontroll.
„Sellele meele tehtud analüüside tulemused ei vasta QSI-labori põhjal meele kehtestatud nõuetele ja tuvastati meele ebatüüpilised suhkrud,“ teatas Leedu Mesinike Liit oma 6. augusti pressiteates. Analüüsi tulemusena kohustas järelevalve Lidli toote müügilt ära korjama.
„Sellest on näha, et ka väiksel sektoril on jõudu seista ausa turu eest,“ ütleb EKMÜ esimees Mario Kalvet. „Eestis on olnud palju edusamme, mille üle oleme uhked – kui alustasime 2018. aastal kaubanduskettidest mee juhuproovide võtmisega, oli kahtlus, et Eesti lettidele jõudnud importmeest võib iga kolmas purk olla võltsing. Nüüd katab kohalik mesi vajaduse ära, kaubandusketid on teadlikumad ning Eesti turg on Euroopaga võrreldes päris hästi kontrollitud: viimased 4–5 aastat teeb PTA kauplustes müügil olevatele toodetele järjekindlalt kontrolli ja saadab proovid Saksamaale tuumamagnetresonants (TMR) uuringutele.“
EKMÜ on kõigi kaubanduskettidega võltsmee ohtu arutanud. „Eesti ketid on käitunud vastutustundlikult! Jaekettidel on suur vastutus selles, mida nad müüvad. Eraldi tooksin välja Selveri, kes on olnud kutseliste mesinikega koostööaldis,“ rõhutab Kalvet.
EKMÜ on andnud oma panuse ka uudse mee-DNA metoodika loomisse. Just selle, kogu maailmas unikaalse testi pärast saabub kolmapäeval, 14. augustil Eestisse Euroopa Kutseliste Mesinike Ühingu (European Professional Beekeepers Association, EPBA) president Bernhard Heuvel, kaasas Saksamaa kaubanduskettidest võetud 30 meeproovi. Koos kutseliste mesinike esindajatega viiakse need Tartu tervisetehnoloogiate arenduskeskusse DNA-analüüsi.
Loe lisaks
Mee DNA-testi meeskond. Vasakult bioinformaatik Hindrek Teder, labori juhataja Kaarel Krjutškov ja meeprojekti juht Kairi Raime.
  • 16.04.24, 13:23
Eesti mesi sai maailmas unikaalse DNA-testi
Protsessist valmib kohapeal filmilõik meevõltsimist uuriva dokumentaali tarbeks. Eestist minnakse koos edasi Soome sealsetest kauplustest meeproove koguma. Meeproove plaanitakse koguda kõigist Euroopa riikidest ning tulemused avalikustatakse.
Kalveti sõnul ei ole võltsmee puhul tegu lihtsalt tarbija petmisega, vaid petukaup võib olla tarbijale potentsiaalselt ohtlik. „EKMÜ ja riikliku järelevalve testid näitavad, kas purgis on mesi või mitte,“ ütleb ta. „Seda, mis purgis tegelikult on, testid ei näita. Petturid võivad kasutada suhkrut, aga ka kunstlikke magusaineid. Enne, kui me ei tea, mis tegelikult purgis on, ei saa väita, et see on ohutu. Pettuse lettidelt kõrvaldamine võtab aega, kuid me tegutseme seni, kuni turul on ainult ehtne mesi.“
TOHUTULT PALJU VÕTSINGUT
Võltsmesi on ülemaailmne probleem, mis eriti valusalt mõjutab kohalikku mesindust neis riikides, kus valitsuse regulatsioonidega turgu ei kaitsta.
Näiteks 2023. aastal tehtud testis selgus, et 46% Euroopasse imporditud meest on võltsing. On turge, kus 100% meest on võltsing.
EKMÜ asutati 2008. aastal vajadusest osaleda mesinduspoliitika kujundamises ning esindada Eesti mesindust Euroopas. EKMÜ initsiatiivil valideeriti 2018. aastal toona uudne TMR-meetod, osaleti Eesti mee jalajälje loomises ja mee-DNA metoodika väljatöötamises, 2023 oldi aktiivselt kaasas Euroopa Komisjoni meeturu korrastamise aruteludes ja loodi meeturu puhtuse eest seisev algatus Clean Up The Honeymarket. Ühingu esimees Mario Kalvet on ka EPBA asepresident.

Seotud lood

Uudised
  • 03.04.24, 14:47
Väga magus ämber! Game over
Sadatuhat kilo mett, millest üle 80 protsendi eksporditi. Üle 100 protsendi käibe ja -kasumikasvu eelmise majandusaastaga võrreldes – kõik tundub ju imeline. Aga nii see ei ole. Miks?
Uudised
  • 20.12.23, 14:15
Pealinnast Avispeale: siin peab ise osavõtlik olema
Sipre meetalu lugu
Siret ja Andrus toimetavad Sipre Mesilas Avispea külas. Mesindamise mõte tekkis neil 16 aastat tagasi, et peaks maakodus midagi veel tegema peale muru niitmise. Indu andis juurde ka see, et nende mõlema esivanemad on omal ajal mesilasi pidanud.
Uudised
  • 18.01.24, 16:43
PTA tuvastas kolmest meest võõrsuhkruid
Põllumajandus- ja Toiduamet (PTA) tuvastas võõrsuhkruid sisaldavad tooted, mida müüdi mee nimetuse all. Esmakordselt leiti võõrsuhkruid ka Eesti meest. Kõik tooted kõrvaldati müügilt.
Uudised
  • 03.11.23, 11:32
PTA tuvastas võltsmee
Põllumajandus- ja Toiduamet (PTA) tegi kindlaks võõrsuhkruid sisaldava toote, mida müüdi mee nimetuse all. Antud toode kõrvaldati koheselt müügilt.
  • ST
Sisuturundus
  • 22.11.24, 15:47
Corteva Agriscience Inatreq™ Active on Eestis turule lubatud
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele