• 31.12.13, 12:04
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Klammer: uuel aastal on suund koostööle

2013. aasta on möödunud Voore Farmides kiirelt. Indrek Klammerit on pärjatud sel aastal Eesti esimese põllumajandussektori tippjuhi tiitliga.
„Tiitel tuli ootamatult ja olin väga üllatunud, et mind valiti. See tunnustus tõi kaasa selle, et olen ise ülemõelnud -vaadanud oma ettevõtte juhtimispoole ja üritan seda ikka võimalikult lihtsana hoida. Ka minu arvamust erinevatel põllundusteemadel on hakatud rohkem küsima,“ lausus Klammer. „Üldiselt oli lõppev aasta töine ja kiire. Oli palju huvitavaid sündmusi ja väga huvitav reis Kasahstani, kus käisime koos Suurpõllumeeste Klubiga – seal sai näha nii tipptasemel farme kui ka väga kehvas seisus olevaid – nii, et kontrastide maa.
Oma ettevõtete tulemustega jääb Klammer rahule. "Tööd põllul ja farmides said õigel ajal planeeritud ja tehtud. Nüüdseks on suuremad ehituslikud investeeringud samuti tehtud. Hea meel on selle üle, et lehmafarm töötab hästi, oleme hetkel suurimad piimatarnijad Maagile. Investeering silotootmisesse on ära tasunud ja plaan on sinna veel teha lisainvesteeringuid. Maisisilo tegemiseks on meil olemas kogu vajalik tehnika, kevadel ostame ka maisikülviku  ja see aasta näitas, et maisisilosse investeerimine oli asjalik otsus.
 
 
 
 
 
 
 
 
Uuel aastal on plaan osta võimas iseliikuv niiduk ja iseliikuv vaaluti, et kogu protsess läheks ka rohusilo tegemisel kaks korda kiiremaks. Nüüd on jõudnud Eestisse ka meie uus Case roomiktraktor.“
 
 
 
 
 
 
 
 
Maahind teeb mõtlikuks
Voore Farmidel on hetkel kasutuses 3800 hektarit põllumaad, suur osakaal on rendimaal. Maa hind on pidevalt kasvanud, ka rendihind. See on seotud samuti toetuste hinnaga.  „Mõistlik oleks see, et maa rendihind oleks pool pindalatoetusest. Iga-aastast pidevat hinnatõusu ei jaksa millalgi enam välja kannatada. Soov oleks, et ei oleks sellist maade ülelöömist ja ülehindamist. Selline asi määrab ka maasse suhtumise, kui sa teed aastaid tööd selle nimel et investeerid põldu, siis ei taha sa sellest maast ka kergelt loobuda,“ selgitas Klammer.
Toetused ei tohi normaalset tootmist segada
Voore Farmil on plaan teha pigem võimalikult tugevad investeeringud tehnoloogiasse, et teenida põllult raha, mitte loota toetuse peale. Absurdsust asjaajamisel on palju. „Näiteks, kui sa näed, et rohumaa on igati korras ja et seda on veel mõttekas üks aasta pidada, aga toetuse tõttu oled sunnitud põllu üles kündma, sest mingid normid näevad nii ette, kuigi see ei ole kuidagi keskkonnale kahjulik, on tobedus. Agronoomil peaks olema mingisugunegi otsustusõigus lubatud,“ selgitas Klammer. „Suvel väisas meid välisdiplomaatide delegatsioon ja nendega vesteldes jäi kõlama see, et ka teised liikmesriigid on nende toetustega pidevalt hädas.“
Koostööle tuleb rohkem rõhku panna
Äripäev kirjutas hiljuti sellest, et piimatootjad plaanivad endale oma tööstust.
„Pooldan seda, et tootjad looks ühiselt tootmised, olgu siis piimatööstuse või lihatööstuse. Tark on müüa toodangut väärtuslikumalt. On ju vahe, kas me müüme kasvavat metsa või me müüme laudu. Sama on ka lihaga, kas müüa tükeldatud liha või elussigu. Lisaks oleks vähem igasugu vahendajaid,“ kommenteeris Klammer seda artiklit. „Tuleks luua üks tugev organisatsioon, mis ühendaks seakasvatajaid. Meie Viru Lihaühistu, ühistu PYHL ja Eesti Tõusigade Aretusühistu võiksid ühineda ja sealt võiks edasi tulla ühiste jõududega uue aretusfarmi ehitus, kust saaks osta emiseid ühest kohast oma tootmistesse. Ning sealt saab liikuda edasi oma lihatööstuseni.“
Kogukonna heaks pood ja külalistemaja
Enamus meie suurpõllumehi on toetanud kohalikku arengut. Vahetult enne jõule sai Indrek Klammeril valmis Viru-Jaagupi Külalistemaja, kus peeti maha ettevõtte selle aasta jõulupidu, tähistati 20ndat tegevusaastat ning vaadati juba traditsiooniks saanud ettevõtte aastavideosid.
Vaata videosid:
Harvest 2013 Voore Farm Tillage and sowing 2013 Voore Farm Silage harvesting 2013 Voore Farm
"Maja ehitades oleme kindlasti ka aleviku inimeste huvidega arvestanud," ütles Klammer.
 
 
 
 
 
 
 
 
Enne jõule avas Klammer väikese liha-piimapoe, kus müüa nii oma töötajatele, kui ka kogu külarahvale, omatoodangut. Müüki tuli nii sealiha, veiseliha, lambaliha kui ka piim. „Tegime väikese investeeringu, sobivad ruumid olid olemas ja nüüd loodan, et saame nii jälle midagi pakkuda kogukonnale,“ sõnas Klammer.
 

Seotud lood

Uudised
  • 24.04.13, 11:43
Indrek Klammer – Eesti põllunduse esitippjuht
Loe, mida peab oluliseks Eesti põllumajanduse esimene tippjuht, Lääne-Virumaa ettevõtja, Voore Farmi juhataja Indrek Klammer.
Uudised
  • 31.12.13, 00:48
Särgava: usku ja armastust selle töö vastu, mis meid siiani elus on hoidnud
Saidafarmi on sel aastal tunnustatud kui parimat Läänemeresõbralikku talu.
Uudised
  • 07.08.13, 19:19
Voore Farmis on Eesti targim kombain
Voore Farmis on kasutusel Eesti targim kombain Claas LEXION 770, mis on jäädvustatud Guinessi rekordite raamatus, sest saavutas ülemaailmse koristusrekordi.
Uudised
  • 11.12.13, 12:45
Hunt: tootjad heidavad Maagile silma
Piimatootjaid koondav tulundusühistu EPIKO ja Maag Piimatööstus otsivad võimalusi luua ühisettevõte, mis aitaks piimatootjatel paremini välisturule jõuda.
  • ST
Sisuturundus
  • 22.10.24, 16:11
Ohutu ja efektiivne toidutootmine
Tööjõupuudus põllumajandussektoris ja pidev vajaduste muutumine süvendab lõhet põllumehe ning tarbija vahel, mille tagajärjeks on usaldamatus ja teineteise mittemõistmine. Seetõttu on põllumajandussektoris üha olulisem pöörata teadlikumalt tähelepanu erinevatele aspektidele.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele