Estover OÜ juhatuse liige Ago Teder rääkis, et neid tabas Vene turust ilma jäämine kaheksa kuu eest ning mingisuguseid lisamuutusi tänased Venemaa sanktsioonid neile kaasa ei toonud.
„Meie täna toodame lihtsalt selle koguse võrra toodet vähem, mis varem Venemaale läks ja võib olla laiendame oma sortimenti, et säilitada perspektiivis sarnast piima käitlemiskogust, millega parematel aegadel harjunud oleme ja ega siin muid variante ei ole,“ lausus Teder. Ta lisas, et ehk sunnib täna toimuv rohkem mõtlema Valgevene, Kasahstani ja Ukraina peale.
Teder arvab, et parima lahendusena sobib kõige paremini see, et Euroopa Liit ja Venemaa suudavad kokkuleppele jõuda. Vahepealsel ajal tegeleb aga Estover sellega, mistõttu kaheksa kuud tagasi Venemaa veterinaaramet Estoveri toodangule piirangu seadis.
„Me ikkagi loodame, et selle üldise embargo taustal on võimalik kõik muud probleemid ära lahendada. Kui see embargo ühel hetkel ära lõppeb, siis ka meie ettevõte kuulub nende hulka kellel on Venemaa poolne tunnustus ja kes saab siis vabalt seda toodet sinnapoole müüa,“ märkis Teder.
Viimase kaheksa kuu jooksul on piimatoodete eksport Venemaale langenud pea neli korda, Venemaa sanktsioonidest sai aga jäämäe tipp. Kui aasta varem eksporditi jaanuarist augustini piimatooteid statistikaameti andmeil Venemaale ca 50 miljoni euro väärtuses, siis sama aja vältel on tänavu summa kahanenud 15 miljoni euroni, piimatöösturid märgivad aga, et kriis ei puuduta ainult neid, kes Venemaale eksportisid vaid kogu sektorit. Venemaale jõudis kogu Eestist eksporditavast kaubast 19, 2 protsenti, millest piimatooted moodustasid 20 protsenti.
Seotud lood
ASi Hiiu Kalur juhatuse liige Urmas Reimann ütles, et iga ettevõte peab sanktsioonidega eeskätt ise hakkama saama.
Swedbank pooldab uues Vene kriisis hätta sattunud toiduainetööstuse ettevõtete ettepanekut, et pangad võiksid neile vastu tulla.
Eesti Toiduliidu liikmed kutsuvad viimase nädala jooksul kujunenud olukorra valguses tarbijaid üles ostma kauplustest eestimaist toidukaupa. Toiduliidu juhataja Sirje Potiseppa sõnul tagab just see toidutööstustele ja tooraine tootjatele kindluse, et toidusektor pääseb halvimast.
Iga riik peaks võimalikult kiiresti vaatama, kuidas saaks Venemaa sanktsioonidest mõjutatud ettevõtteid toetada, sest ühise seisukoha kokkuleppimine võib juba liiga hilja olla, ütles Nopri talu peremees Tiit Niilo.
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?