• 18.08.14, 10:34
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Riisenberg: piimatootja sattus rindele

Käimas on majandussõda, mida juhivad poliitikud ja riigijuhid. Rindele on aga sattunud põllumehed, piimatootjad nende hulgas, leiab piimatootja Märt Riisenberg.
On ootuspärane ja loomulik, et põllumehi kui Venemaa impordipiirangute omal nahal kõige valusamini talujaid  ei  jäeta  tagala toetuseta  ning  nende toetamiseks rakendatakse solidaarse vastutuse põhimõttel toimivaid abinõusid – samamoodi, nagu mõni aeg tagasi päästeti  Euroopa pankasid.
Et piima ei peaks kraavi valama. Nädala aja jooksul pärast impordipiirangute sisu avaldamist on toorpiima hinnad langenud  alla  tootja  kulutuste taset. Praegu  tegeleb piimatootja sellega, et iga päev lüpstud piima ei peaks kraavi valama. Läbirääkimised hinna üle on järgmine etapp.
Piimatööstused on väga kiirelt langetanud toormehindu, viidates  hindade langusele börsidel. Linnapiimatoodete hinnalangust meie poodides pole aga märgata. Leedu piimatööstus lõpetas ühepoolselt Eesti piimaühistuga  piima ostu-müügi lepingu  kolmepäevase etteteatamisega, viidates vääramatule jõule. Eesti piimatööstus küsis  piimatootjate  ühistult  piimast pulbrivalmistamise eest  rohkem kui kaks korda kõrgemat teenustöö hinda võrreldes  nädal  aega tagasi  kehtinud  hinnaga. Need  faktid  kinnitavad, et  kriisiolukorras püütakse raskused lükata esmatootja kaela.
Piimatootjate huvid vajavad kaitset. Praegu on Eesti piimatootjatel kõige õigem aeg  otsustada ühinemine  suuremahulise ühise piimatöötlemise projektiga  Eestis, kus  piimatootjate huvid  on kaasomanikena  paremini  kaitstud.
Ühisprojektis ühendatakse  piimatöötleja ametioskused, toimivad kaubamärgid  ja turustamise kogemused majandusliku huviga müüa oma tööstusele kvaliteetset toorpiima. Piima varumine  ning  piimatoodete turustamine toimub  ühise juhtimise all. Ühistööstuse kasum jaotatakse töötleja  ja tootja vahel. Nimetatud  ühistegevuse  projekti  toetamine on planeeritud  Eesti maaelu arendamise kava (MAK) vahenditest ja sellest on suur abi riskide maandamisel  majanduskriiside tekkimise vastu.
See on ettepanek põllumajandusministrile toetamisotsuse tegemisel.

Seotud lood

Uudised
  • 27.08.14, 09:54
Aavo Mölder: lehm vajab süüa, inimene palka
Piimatootjate jaoks ei ole aastane ootamine praegustes tingimustes sobilik, et saaks hakata rakendama MAKi meetmeid 2015. aasta suvest, ütles Aavo Mölder.
Uudised
  • 26.08.14, 13:52
Piimandussektoril puudub aastaid tagasi valmima pidanud kriisiplaan
Venemaa kehtestatud impordikeeld lõi turud segi ja tuletas teravalt meelde, et Eestis pole ikka veel koostatud piimandussektori kriisimeetmete plaani.
Uudised
  • 21.08.14, 10:13
Leedu tööstused vintsutavad Eesti piimatootjaid
Kuigi Leedu piimatööstused on nii Eesti kui Läti piimatootjatega ühepoolselt lepinguid üles öelnud, ei näe meie piimatootjad suuremaks mureks põhjust.
Uudised
  • 27.08.14, 08:01
Piimasektor: vaja on suuremat töötlemisvõimekust
Piimandussektori pilk on pööratud Euroopa Liidu kriisiabimeetmete võimalikult operatiivsele rakendamisele ja kohalike töötlemisvõimsuste tõstmisele.
  • ST
Sisuturundus
  • 22.10.24, 16:11
Ohutu ja efektiivne toidutootmine
Tööjõupuudus põllumajandussektoris ja pidev vajaduste muutumine süvendab lõhet põllumehe ning tarbija vahel, mille tagajärjeks on usaldamatus ja teineteise mittemõistmine. Seetõttu on põllumajandussektoris üha olulisem pöörata teadlikumalt tähelepanu erinevatele aspektidele.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele