Raikküla Farmeri juht Tõnu Rahula tutvustas DeLavali vasikaseminari raames oma farme. Näha sai nii renoveeritud vasikalauta kui uut noorloomalauta.
„Loomad on terved. Personal tubli ja tuleb hakkama saada,“ võttis olukorra farmis kokku Rahula.
Raikküla farmide piim läheb Valiole. „Piima müüme Valiole, koostöö on kenasti sujunud. Hinnaks saame 240 eurot tonn. Välja sellega muidugi ei tule. Et välja tulla, oleme olnud sunnitud müüma tiineid mullikaid. Eelmisel aastal müüsime neid veel vähe, 60 tükki. Sel aastal planeerime juba rohkem müüa. Eelmisel aastal oli veel ka „vana rasva“, mille peal elada. Meile on abiks ka seakasvatuse pool,“ rääkis Rahula.
Aja jooksul on õpitud hakkama saama
Rahula sõnul on raske aeg pannud pingutama, on tulnud mõelda, millest loobuda ja mida teha teisiti.
„Eks me ole aja jooksul õppinud kokku hoidma. Kriisi alguses oli küll tunne, et mitte kuidagi ei saa ja suuda. Alguses personal ei mõistnud, et miks ei saa osta uusi tarvikuid ja tehnikat, teha remonti ja miks kõik muutus. Nüüd on aga nii positiivne just kaadri mõistev ja mõistlik suhtumine. Nad tulevad ja teevad ise ettepanekuid, kust annaks kokku hoida, mida soodsamalt teha. See on tubli suhtumine,“ on Rahula oma personali toega rahul.
Pangaga annab rääkida
Tõnu Rahula on seda meelt, et kõike saab rääkida ja kokku leppida. Ise pead muidugi olema usaldusväärne ja ennast tõestanud ettevõtjana.
„Aasta lõpus sain pangaga asjad jutti aetud. Panin ette, kui palju me reaalselt suudame ära maksta aastas ja pank tegi uued maksegraafikud. Ka müügifirmad on vastutulelikud ja kannatlikud olnud. Möödunud aasta lõpus, kui PRIA rahad tulid, sai ka võlad nendega tasaarvestatud,“ rääkis Rahula.
Seotud lood
19. jaanuaril korraldas DeLaval Raikkülas vasikaseminari, kus põhiteemadeks oli ternespiima andmine, diarröa vältimine, vasikate võõrutuseelne pidamine, asemed, vatsa areng ja võõrutus ning aeg võõrutusest 6 kuuni. Pärast loengut said osalejad tutvuda Raikküla Farmeri lautadega.
2. detsembril avati Raikküla Farmeri Allika farmikompleksi uus osa. Raikküla Farmeri investeering uude laudahoonesse oli 1,5 miljonit eurot.
19. jaanuaril korraldas DeLaval Raikkülas vasikaseminari, peale teooriat vaadati Raikküla Farmeri lautasid.
Tänavuse aasta kohta märkis Rahula, et kolmandas kvartalis oli seis veel väga hea, aga siis tuli langus ja seega jäävad jooksva aasta tulemused 2013. aastale alla.
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?